JAK PRZYGOTOWAĆ PSA/KOTA DO ZABIEGU CHIRURGICZNEGO

Żeby uniknąć niepotrzebnego stresu, warto zadbać o kilka ważnych rzeczy przed zabiegiem. Nawet w przypadku operacji nagłych, możemy odpowiednio przygotować miejsce dla zwierzęcia po zabiegu.

przed operacją powinniśmy udać się na rozmowę z chirurgiem- omówić sposób przeprowadzenia zabiegu, rodzaj znieczulenia i wyjaśnić wszelkie nurtujące właściciela pytania.

Zwierzę powinno zostać zbadanie klinicznie, należy udzielić wszelkich informacji  o stanie zdrowia pupila, powinno się wykonać badanie krwi, badanie serca, u niektórych pacjentów konieczne jest przygotowanie farmakologiczne np. leki wspomagające pracę serca, poprawiające krzepliwość, wspomagające pracę nerek lub wątroby. W niektórych przypadkach należy wykonać badanie RTG lub USG.

12-24 godzin przed operacją należy wykonać głodówke, tzn. nie podawać pokarmu, nie pozwolić żeby nasz zwierzak zjadł jakieś zakopane kości lub śmieci ( tak, tak.. głodny piesek lub kotek potrafi zjeść różne rzeczy),  godzinę przed zabiegiem odstawić wodę i wyprowadzić psa na krótki spacer żeby mógł oddać kał i mocz.

Zazwyczaj sama operacja, czas potrzebny do przygotowania i wybudzanie się po zabiegu, zajmują kilka godzin, więc warto wcześniej przemyśleć czy będziemy czekać w poczekalni, czy wrócimy do domu.

Po zabiegu zwierzę przez jakiś czas będzie wymagało wzmożonej opieki, dlatego warto tak zaplanować czas, żeby mieć kilka godzin na doglądanie pupila. Należy przygotować odpowiednie posłanie na podłodze ( nie na łóżku żeby nie doszło do upadku z wysokości), należy dokładnie wysłuchać lekarza i zastosować się do zaleceń dotyczących podawania pokarmu, leków przeciwbólowych, wyprowadzania na krótki spacery wyłącznie na smyczy, pielęgnacji rany lub wizyty kontrolne – wszystkie te zalecenia
nieznacznie różnią się w zależności od rodzaju zabiegu.
Szwy usuwamy zazwyczaj po ok. 10 dniach, w niektórych przypadkach nawet po 21dniach lub wcale. Oczywiście należy mieć stały kontakt z lekarzem weterynarii i informować na bieżąco o wszelkich niepokojących objawach.
W niektórych przypadkach konieczne jest zastosowanie kołnierza ochronnego lub ubranka pooperacyjnego- wtedy pamiętamy, żeby nie zdejmować ich samowolnie-  niektóre zwierzęta potrzebują dosłownie chwili żeby rozerwać szycie lub zdjąć opatrunek.
Pamiętajmy, że odrobina zaangażowania bardzo pomoże naszemu pupilkowi szybko wrócić do pełni sił.