Kilka słów o szczepieniach i odrobaczaniu psów.

Jednym z obowiązków, jakie przyjmuje na siebie właściciel psa jest dbanie o jego zdrowie. Wiadomo również, że lepiej jest zapobiegać chorobom niż je leczyć- dlatego powinniśmy regularnie odrobaczać i szczepić swoich ulubieńców.

W przypadku psów dorosłych, które były już wcześniej szczepione, sprawa jest prosta. Szczepimy dawkami przypominającymi w odstępie 1 roku. Najbardziej popularne szczepienie uodparnia naszego psa na nosówkę, parwowirozę, chorobę Rubartha, kaszel kenelowy oraz wściekliznę, W niektórych przypadkach można rozszerzyć szczepienie o leptospirozę, boreliozę lub inne choroby. Również odrobaczanie nie powinno sprawiać kłopotu – standardowo zaleca się odrobaczać dorosłe psy co 3 miesiące.

U szczeniąt program szczepień jest trochę bardziej skomplikowany.

*Szczepienia wczesne zaczynamy od 6-7 tygodnia życia szczeniaka podaniem szczepionki przeciwko nosówce i parwowirozie,

*po kolejnych 4-6 tygodniach (10-12 tydz. życia) szczepimy ponownie przeciw nosówce, parwowirozie oraz dodatkowo na chorobę Rubartha i kaszel kenelowy,

*po kolejnych 4-6 tygodniach(14-16 tydz. życia)szczepimy ponownie przeciw nosówce, parwowirozie, chorobie Rubartha, kaszlowi kennelowemu i WŚCIEKLIŹNIE.

Wyżej wymienione szczepienia wykonywane są szczepionkami skojarzonymi tzn. w jednym zastrzyku.

Powinno unikać się odrobaczania najmłodszych szczeniąt w dniu szczepienia, dlatego leki przeciw pasożytom podajemy już w 3 tygodniu, a kolejne dawki na około tydzień przed szczepieniem. Szczenięta do 6 mca życia odrobaczamy co miesiąc, starsze szczeniaki co 3 miesiące.

Zazwyczaj szczenie przywiezione od hodowcy ma już książeczkę i jest po pierwszym szczepieniu i odrobaczeniach, dlatego warto odwiedzić gabinet weterynaryjny, żeby ustalić terminy kolejnych wizyt oraz program szczepień indywidualnie dobrany dla naszego szczeniaka. W niektórych przypadkach można ograniczyć ilość szczepionek, w innych powinno się uodparniać pieska na dodatkowe choroby.
Warto pamiętać, że pomimo iż obowiązkowe jest tylko szczepienie przeciwko wściekliźnie, to pozostałe choroby bywają równie groźne. Parwowiroza i nosówka są szczególnie niebezpieczne dla szczeniąt, a wirusowe zapalenie wątroby i kaszel kenelowy mogą przebiegać z groźnymi powikłaniami.

Zapraszamy na wizytę do Gabinetu Animavet.