Cięcie cesarskie u suk

Zabieg cięcia cesarskiego jest jednym z podstawowych zabiegów chirurgicznych wykonywanych w weterynarii. Wiele ras psów ze względu na swoją budowę anatomiczną jest zagrożonych trudnymi porodami. W szczególności dotyczy to ras miniaturowych (szpice, chihuahua, yorkshire terriery) oraz ras brachycefalicznych (np. buldogi francuskie lub buldogi angielskie). Wskazaniami do cięcia cesarskiego są również ciąże z jednym dużym szczeniakiem, wcześniejsze problemy porodowe u danej suki lub przenoszona ciąża. We wszystkich wymienionych przypadkach możemy zaplanować termin zabiegu i odpowiednio się do niego przygotować.
Inna sytuacja wymagająca cesarskiego cięcia to komplikacje trwającego porodu- w szczególności przedłużający się poród, brak parcia ze strony suki, zaklinowanie płodu w drogach rodnych lub obumarłe ciąże.

Aby bezpiecznie przeprowadzić cesarskie cięcie należy się do niego przygotować ( o ile planujemy zabieg wcześniej), suka nie powinna być karmiona 24-12h przed operacją, powinniśmy wykonać badanie krwi, w niektórych przypadkach należy suce podać odpowiednie leki przygotowujące do porodu.
Operację należy przeprowadzić w możliwie krótkim czasie, aby nie narażać nowo narodzonych szczeniąt na oddziaływanie środków znieczulających. W trakcie zabiegu należy operować w taki sposób aby nie wykonywać na macicy niepotrzebnych cięć, które mogą utrudniać przebieg kolejnych ciąż. Do szycia macicy powinno się używać specjalnych szwów. Dla szczeniąt należy przygotować stanowisko poporodowe, na którym zostaną oczyszczone, wysuszone, w razie potrzeby można podać im tlen lub leki pobudzające oddychanie i pracę serca.
Prawidłowo przeprowadzone cięcie pozwala w pełni kontrolować przebieg porodu i nie jest obarczone większym ryzykiem komplikacji niż poród naturalny.Warto omówić szczegóły z lekarzem przeprowadzającym zabieg i wybrać takiego który jest odpowiednio przygotowany do wykonywania zabiegów chirurgicznych.